• Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

• W ramach realizacji programu „Poznaj Polskę”  współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniach 13-15 czerwca 2022 roku odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa i Zakopanego, której celem było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz obserwowanie przyrody górskiej z uwzględnieniem problematyki ochrony przyrody i ekologii. Wzięli w niej udział uczniowie klas 4-8 z Zespołu Szkół w Fiukówce. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Zagnańsku, gdzie uczniowie podziwiali pomnik przyrody „Dąb Bartek” jeden z najstarszych dębów w Polsce , chroniony prawem jako pomnik przyrody od 1954r. Kolejnym miejscem ,które zwiedzili uczniowie był Kopiec Kościuszki gdzie uczniowie obejrzeli wystawę stałą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce oraz wysłuchali opowieści o „Hektorze” polskiej sprawy narodowej i państwowej, transkontynentalnym obrońcy wolności. Tego samego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum –Orawski Park Etnograficzny- skansen regionalny prezentujący architekturę oraz kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Góry Orawskiej. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach – Lekcja w orawskiej szkole. 14 czerwca uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli podziwiać piękne widoki górskie. Uczestnicy odbyli spacer jedną z najbardziej atrakcyjnych dolin tatrzańskich- Doliną Kościeliską. Następnie uczniowie w Muzeum Stylu Zakopiańskiego poznali historię jedynego w Polsce miejsca, w którym powstała koncepcja polskiego stylu narodowego opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Podczas pobytu w muzeum uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach – Malowanie na szkle, podczas których powstały piękne obrazy, które uczniowie zabrali do domów. Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się podziwianiem pięknych i egzotycznych roślin w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Ogród Botaniczny w Krakowie to „żywe muzeum” flory świata, w którym uczniowie zobaczyli wiele roślin , które nie występują w naturalnym środowisku w Polsce. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W muzeum uczniowie mogli obejrzeć ponad 200 statków powietrznych oraz zapoznać się z ich historią. Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili zadowoleni.

• Wycieczka do Warszawy

• Zespół Szkół w Fiukówce otrzymał dotację programu Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". 11 maja uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Etnograficzne oraz Manufakturę cukierków.