Drodzy Rodzice!
Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy jest bardzo trudna dla nas wszystkich. My też oprócz tego, że jesteśmy nauczycielami, jesteśmy rodzicami i czujemy to samo co Wy. Wszyscy wspólnie musimy zmierzyć się z tym, co aktualnie się dzieje. To, jak sobie poradzimy, zależy głównie od naszej współpracy, a także chęci podjęcia wyzwania – jakim jest 24 godzinny pobyt w domu i zapowiadana przez ministerstwo nauka zdalna. A zależy nam pewnie wszystkim na tym samym – dobru dzieci i młodzieży. Starajmy się wszyscy ze wszystkich sił, by czas, który spędzamy w domu podczas obecnej, jakże trudnej sytuacji, był mądrze wykorzystany – by z powodzeniem rok szkolny mógł się zakończyć. To zależy od nas wszystkich. Przyszłość to teraz taka trochę niewiadoma sytuacja- może się ona zmienić z dnia na dzień, dlatego działajmy razem.
Stworzyliśmy dla Państwa krótki poradnik o tym jak:
- zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu,
- motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą,
- zadbać o bezpieczeństwo w sieci.
Wszystkie zawarte w materiale treści – są propozycją, z której zachęcamy skorzystać.
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI do NAUKI W DOMU? – Na początku warto przypomnieć podstawowe zasady, które mogą zagwarantować dobre efekty w uczeniu się:
- odpowiednie warunki do pracy (dobre oświetlenie, świeże powietrze, spokój);
- odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu;
- przestrzeganie zasad higieny snu, odpoczynku;
- unikanie sytuacji stresogennych;
- praca w uporządkowanym miejscu i z potrzebnymi przedmiotami;
- praca według planu
– począwszy od rzeczy pochłaniających najwięcej czasu do najłatwiejszych;
– kącika do nauki, bez dodatkowych bodźców, które mogłyby rozpraszać (cisza i uporządkowanie miejsca pracy da możliwość większej koncentracji na zadaniu).
JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ - Nauka może być wspaniałą przygodą i interesującą zabawą, jeśli dziecko nie będzie do niej przymuszane, a zachęcane i motywowane. Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Dzieci lubią zdobywać wiedzę i dopóki stanowi to dla nich przyjemność, chłoną informacje i chętnie się nimi dzielą.
- Jeśli jesteś Rodzicem dziecka w wieku młodszym - zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki - Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie z córką lub synem „Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Jeszcze inny sposób, to notowanie kolejnych postępów nauce. Załóżcie „Księgę umiejętności”. Dodawajcie w niej nowo poznane zagadnienia.
- Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych, pamiętając, że są one uzupełnieniem podręczników i książek.
- Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności - zdobywanie wiedzy nie opiera się niestety wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi mieć świadomość, że nauka to jego obowiązek. Dzieci mają przecież obowiązek nauki do 18 roku życia. Mama i tata pracują, dziecko się uczy
– Każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę. Opieranie się wyłącznie na nowoczesnych pomocach naukowych sprawi, że nasza pociecha w szkole będzie się nudzić i nie będzie chciała zdobywać wiedzy w tradycyjny sposób. Pamiętajcie, by były one miłym dodatkiem i motywacją, a nie istotą procesu nauki.
- Rodzicu, porozmawiaj z dzieckiem o celowości nauki zdalnej. Każdy na pewno z nas rozumie powagę sytuacji. Nie wiemy, jak długo sytuacja będzie się przedłużać i kiedy powrócimy do naszej zwykłej codzienności.
- Rodzicu, ustal z dzieckiem harmonogram pracy – chyba, że będzie to narzucone z góry. - Ważne będzie określenie i wskazanie etapów pracy. W zależności od tego na ile dziecko jest samodzielne – pomóż mu określić, jak ma rozłożyć czas przy nauce. Należy pamiętać o racjonalnym rozłożenie obowiązków i czasu wolnego. Odpoczynek jest wskazany również dla naszego mózgu. Aby mógł przyjąć kolejną porcję wiedzy – nasz mózg musi być wypoczęty😊 - Znając możliwości swojej pociechy
– Rodzicu, możesz pomóc w dostosowaniu działań do możliwości dzieci. Oczywiście starsi uczniowie są już bardziej samodzielni, a rola Rodzica będzie bardziej polegała na kontrolowaniu i dyskretnym monitorowaniu pracy swojego ucznia.
- Rodzicu – prosimy Cię o pomoc. Ty jesteś teraz najbliżej swojego dziecka. Bądź też wsparciem dla swojej pociechy. Pamiętaj też, że zawsze możesz zwrócić się też do wychowawcy, nauczyciela, czy pedagoga szkolnego – w sytuacjach wątpliwych, zawsze też możesz pytać – na pewno wspomożemy
- Rodzicu - dostrzegaj efekty podjętego działania i zaangażowania dziecka! Dopinguj swoje dziecko do pracy, nie krytykuj, a dostrzegaj to, co pozytywne i co udało mu się zrobić Wzmacnianie pozytywne dzieci i towarzyszenie im w działaniu – na pewno zmotywuje dziecko. Dostrzegając wysiłek włożony w pracę – doceniamy dziecko i dzięki temu wzbudza się w nim motywacja do działania. - Pokazywanie wzorów postępowania - zarówno w szkole, jak i w domu niezwykle ważne jest otoczenie, w którym się przebywa, pracuje. Właśnie ono może być wspierające lub hamujące. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomagają pracować z satysfakcją oraz osiągać efekty swoich zamierzeń. Zachęcajmy dziecko do pracy – dobrym słowem, zachowując spokój i cierpliwość. Nie jest to łatwa sytuacja – dla nikogo z nas. Dla starszych dzieci jest to trochę tak naprawdę egzamin z samodzielności i odpowiedzialności. Jeśli Państwo są w domu na pewno łatwiej jest to wszystko kontrolować i monitorować. Jeśli Państwo chodzą do pracy – jest to naprawdę trudniejsze, dlatego ważne jest z dzieckiem porozmawiać o wzajemnym zaufaniu i o owej odpowiedzialności. Dla młodszych i starszych dzieci Rodzic powinien być wsparciem – i my w to wierzymy, że tak to właśnie jest. Pomagajmy na ile możemy. Jeśli uczniowie będą mieli możliwość komunikować się z nauczycielem poprzez pocztę elektroniczną – to zachęcamy do tego, by pytały, zadawały pytania odważnie – żadne zapytanie nie zostanie bez odpowiedzi.
JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?
– Rodzicu – kilka ważnych informacji:
1. Pamiętaj – jesteś Rodzicem, więc tak naprawdę telefon dziecka jest Twoim telefonem – Ty jesteś odpowiedzialny za to, jak dziecko użytkuje telefon. Jeśli ma obawy przed tym, żeby okazać Ci, co w nim się znajduje – zastanów się dlaczego. Tak naprawdę powinno Cię to zaniepokoić. Oczywiście młody człowiek będzie się bronił – „Mam swoje prawa i między innymi do tajemnicy”, ale pamiętaj też, że Ty jako Rodzic działasz w jego obronie. Ważne jest oczywiście wzajemne zaufanie.
2. Rozmawiaj z dzieckiem – Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.
3. Ustal jasne zasady – jasno określ czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach. Ustalone zasady można zapisać i dać w widoczne miejsce. Ważne jest też wskazanie priorytetów – najpierw obowiązki a potem przyjemności!
4. Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie. Trzeba oczywiście użytkować Internet z głową – mądrze i racjonalnie
5. Naucz swoje dziecko zasady ograniczonego zaufania – konieczne jest uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia mogą być po prostu sztucznie zrobione za pomocą różnych narzędzi i programów. Po prostu – nie wszystko to, co widzimy w Internecie jest prawdziwe, zgodne z prawdą.
6. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – aby to było możliwe musisz kontrolować i monitorować treści, z których Twoje dziecko korzysta.
7. Bądź zawsze otwarty na rozmowę – nie chcesz dopuścić do sytuacji w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. Jeśli dziecko będzie słyszało tylko krzyk i zakazy – to nie będzie chciało nic powiedzieć. Trzeba więc stworzyć odpowiednią atmosferę – bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Spokojnie tłumaczymy i rozmawiamy ze swoim dzieckiem.
8. Są też różnorodne aplikacje i programy – kontrola rodzicielska – zachęcamy z tego korzystać. (https://kei.pl/blog/jak-dbac-o-bezpieczenstwo-dziecka-w-sieci - materiały tu zawarte wykorzystane z tej strony internetowej; w Internecie jest wiele filmików do skorzystania i które szerzej mówią o problemie.
9. Śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.