Zespół Szkół w Fiukówce bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Poniżej kilka słów o programie oraz wykaz zakupionego do tej pory sprzętu i kilka słów na temat zajęć na jakich zostanie wykorzystany.
O programie
Zespół Szkół w Fiukówce w ramach Programu Laboratoria Przyszłości otrzymał 30tys. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach programu szkoła zakupiła m.in. następujący sprzęt:
- Drukarka 3D
- Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D
- Mikrokontroler Arduino zestaw
- Stacja lutownicza
- Dyktafon
- Zestaw mikrofonów nagłowowych
- Kamera cyfrowa
- Zestaw Lampa Mini Boom Żuraw oświetleniowy
- Lupa podświetleniowa
- Mikrofon kierunkowy
- Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
- Kompletny estradowy zestaw nagłośnieniowy
- Stół warsztatowy nauczyciela
- Szatkownica elektryczna
- Akumulatorowa wiertarka
- Robot. Zestaw Basic.Klocki Robotis
- Robot Zestaw Adwanced. Klocki Robotis
- Młotek ślusarski
- Kombinerki
- Zestaw wkrętaków, zestaw wierteł, zestaw bitów
- Wyrzynarka stołowa
- Piła ramowa kątowa
- Imadło ślusarskie
- Wypalarka
- Suwmiarka tradycyjna
- Eksperymenty z elektrycznością
- Apteczka przemysłowa
- Edukacyjny zestaw z robotem, kartami pracy i scenariuszami lekcji
- Tempery 1-litrowe. 6 kolorów
- Stanowisko laboratoryjne duże z jednokomorowym zlewem.
Powyższy sprzęt będzie wykorzystany na informatyce, technice, muzyce, fizyce, plastyce, chemii oraz na zajęciach pozalekcyjnych.
Drukarka 3d pozwoli na wydruk m. in. własnych, stworzonych przez uczniów projektów, narzędzi dydaktycznych i pomocy naukowych, pamiątek, nagród i upominków – z gotowych projektów, jak i stworzonych podczas zajęć, elementów makiet, wynalazków i modeli, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji, w pracy projektowej lub prezentacji.
Stacja lutownicza umożliwi naukę lutowania podczas zajęć technicznych. Kamera oraz akcesoria w postaci; statywu, lamp, mikrofonu, mikroporytu i gimablu umożliwi naukę filmowania oraz pozwoli stworzyć niezapomniane materiały z życia szkoły i uczniów.
Narzędzia do obróbki będą wspierać uczniów w rozwijaniu ich pasji i zdobywania przez nich kompetencji technicznych.