•       Początkiem założenia Szkoły Podstawowej w Fiukówce był rok 1915 (okupacja niemiecka). Była to szkoła prywatna z liczbą dzieci wahającą się od 25 do 40. W roku 1916/17 szkoła zyskała charakter państwowej. Mieściła się w budynku wynajętym przez miejscową opiekę.
      24 października 1937 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego budynku szkolnego. Następnie rozbudowano budynek szkoły. Składa się on obecnie ze starej i nowej części połączonej łącznikiem.  W nowej części budynku znajduje się sala gimnastyczna jak również lokale mieszkaniowe.

W budynku szkolnym funkcjonował „Klub przedszkolaka” współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach dofinansowania unijnego powstało boisko do piłki nożnej i siatkowej, jak również plac zabaw. Od września 2014 roku przekształcono Szkołę Podstawową w Fiukówce w Zespół Szkół w Fiukówce w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole. Obecnie w szkole uczy się 104 uczniów, a procesem dydaktycznym zajmuje się 14 nauczycieli. W szkole prowadzone jest koło matematyczne, dziennikarskie, sportowe, języka angielskiego jak również zajęcia wyrównujące braki uczniów. Realizowane są projekty „ Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”, „ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim”, „Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w 2014 roku w województwie lubelskim”, program „ Nie pal przy mnie proszę”.